Dražba nehnuteľnosti - Ako neprísť o strechu nad hlavou ?

Autor: Martin Haring | 3.12.2015 o 1:13 | Karma článku: 1,99 | Prečítané:  224x

Stretávame sa s množstvom prípadov, kedy sa ľudia obávajú o svoj byt, dom, či iný nehnuteľný majetok. 

Stretávame sa s množstvom prípadov, kedy sa ľudia obávajú o svoj byt, dom, či iný nehnuteľný majetok. Je absurdum právnej úpravy, že aj z dôvodu relatívne nízkeho záväzku (napr. rádovo niekoľko sto alebo tisíc eur), môže fyzická osoba prísť o nehnuteľnosť. Uspokojenie veriteľov však veľa krát nepozná morálne zásady, takže „dlžníkovi“ nezostáva nič iné, ako znášať dôsledky svojich rozhodnutí. Alebo nie?

Jedným z najčastejších následkov neplnenia záväzku zabezpečeného záložným právom je práve dobrovoľná dražba. Pojem dobrovoľná dražba ako taký môže byť pre neznalé osoby zavádzajúci, keďže dobrovoľnosť dražby pre dlžníka vlastne neexistuje – momentom, kedy dlžník s veriteľom podpíše záložnú zmluvu na nehnuteľnosť, dáva veriteľovi zároveň súhlas s tým, aby takúto dobrovoľnú dražbu v budúcnosti vykonal (ak napr. prestane splácať pôžičku na účet veriteľa). Teda dobrovoľnosť dražby je možné konštatovať len do momentu, kedy dlžník podpíše záložnú zmluvu, potom už zostáva všetko v rukách veriteľa.  

Mohlo by vás tiež zaujímať: Neprimeraný úrok znamená porušenie zákona

V prípadoch dobrovoľných dražieb bohužiaľ dochádza k situáciam, že za dlh vo výške napríklad niekoľko tisív eur, ktorý nie je nesplácaný riadne a včas, prídu takýto dlžníci o svoje nehnuteĺnosti a domov (hodnota nehnuteľností je často krát niekoľko násobne vyššia, ako výška samotného záväzku). Po realizácii dobrovoľnej dražby sa z výťažku z predaja uspoja všetky náklady na takúto dražbu, ako aj všetky pohľadávky záložného veriteľa. Zostávajúce finančné prostriedky by následne mali byť vrátené na účet dlžníka.

Uskutočnenie dobrovoľnej dražby v praxi často krát prebieha v hrubom rozpore s právnou úpravou alebo dobrými mravmi a spôsobuje tak vážne a nenapraviteľné následky pre osoby, ktorých sa týka. Veritelia za účelom vymoženia svojich pohľadávok prekračujú medze povolené zákonom, zneužívajú neznalosť zákona zo strany dlžníkov a obohacujú sa tak na ich úkor.

V mnohých prípadoch sa proti týmto „nedôvodným a protizákonným“ dražbám dá brániť a predísť tak ich negatívnemu dôsledku, ktorým je strata nehnuteľnosti. Je však potrebné čo najskôr kontaktovať osobu znalú právnej úpravy a požiadať ju o posúdenie postupu veriteľa a vykonanie potrebných úkonov. V prípade dobrovoľných dražieb ešte viac platí zásada, že odkladanie riešenia situácie má pre každého dlžníka veľmi zásadné a negatívne dôsledky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?