Exekúcia a rozhodcovská doložka

Autor: Martin Haring | 23.11.2015 o 16:27 | Karma článku: 3,85 | Prečítané:  220x

Fyzická osoba, vystupújuca ako spotrebiteľ, je často krát nútená uzatvárať vopred dojednané znenie zmlúv (takzvané formulárové zmluvy), ktoré nemá možnosť ovplyvniť, resp. veriteľ akékoľvek pripomienky spotrebiteľa odmietne.

Fyzická osoba, vystupújuca ako spotrebiteľ, je často krát nútená uzatvárať vopred dojednané znenie zmlúv (takzvané formulárové zmluvy), ktoré nemá možnosť ovplyvniť, resp. veriteľ akékoľvek pripomienky spotrebiteľa odmietne. Spotrebiteľ je povinný celú zmluvu buď prijať alebo odmietnuť. Teda ak si spotrebiteľ chce zobrať úver od banky alebo nebankovej inštitúcie, je nútený uzatvoriť okrem zmluvy o úvere napríklad aj zmluvu, na základe ktorej je dohodnutá príslušnosť rozhodcovského súdu (rozhodcovské súdy a ich negatíva sme rozoberali už v predchádzajúcich článkoch v našom blogu). Podobnou praktikou nebankových spoločností je napr. aj postup, kedy súčasťou zmluvy sú obchodné podmienky, v ktorých sa nachádza napríklad aj rozhodcovská doložka (teda stanovenie príslušnosti rozhodcovského súdu). Podpisom rozhodcovskej  zmluvy alebo doložky sa však spotrebiteľ vzdáva možnosti riešenia sporu pred všeobecnými súdmi, a pristupuje na povinnosť riešiť spor pred rozhodcovským súdom. Takáto situácia pre spotrebiteľa môže a pravdepodobne aj bude znamenať podstatné sťaženie uplatnenia svojich práv a domáhania sa spravodlivého procesu.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Neprimeraný úrok znamená porušenie zákona

Uzatvorená rozhodcovská zmluva alebo doložka v spotrebiteľskej zmluve dáva možnosť banke/ nebankovej spoločnosti zvoliť si rozhodcovský súd a rozhodcu. Z toho dôvodu je  často krát faktom, že rozhodcovia/ rozhodcovské súdy nerozhodujú nezávisle a nestranne, práve naopak rozhodujú v prospech bánk a nebankových spoločností (ktoré im takýmto spôsobom zabezpečujú prácu).

Výsledkom rozhodcovského konania je vydanie rozhodcovského rozhodnutia, ktoré je zároveň zákonným exekučným titulom. Na základe takéhoto rozhodcovského rozhodnutia banka/ nebanková spoločnosť začne vymáhať svoju pohľadávku voči spotrebiteľovi prostredníctvom exekútora. Exekútor pri vymáhaní pohľadávky samozrejme spotrebiteľovi siahne na mzdu, ale aj na nehnuteľnosti a iný majetok, všetko za účelom uspokojenia veriteľa a často krát na základe nezákonného rozhodcovského rozsudku. Na záver je potrebné s poľutovaním len konštatovať, že v rámci svojej činnosti sa stretávame s desiatkami ľudí, ktorí zažili vyššie uvedený proces na vlastnej koži a prišli z dôvodu nezákonného rozhodcovského konania o všetok majetok, vrátane strechy nad hlavou.

Prestatne sa trápiť, využite osobný bankrot:Osobný bankrot

Ak je voči Vám začaté rozhodcovské konanie alebo exekúcia na základe rozhodcovského rozsudku, je to situácia, pri ktorej je potrebné rýchlo konať. Kontaktujte osobu znalú právnej úpravy a spotrebiteľských vzťahov, ktorá pre Vás zabezpečí posúdenie situácie a pomôže Vám s bránením Vašich zákonných práv.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?