reklama

Viete čo je osobný bankrot? Oplatí sa využiť?

Ocitli ste sa v situácii, že nedokážete splácať svoje splatné záväzky? Aké možnosti sa vám otvárajú? Strašiak menom exekúcia nie je tým najoptimálnejším riešením.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ocitli ste sa v situácii, že nedokážete splácať svoje splatné záväzky? Aké možnosti sa vám otvárajú? Strašiak menom exekúcia nie je tým najoptimálnejším riešením. Ak nemáte solventnú rodinu alebo známych, ktorí by vám pomohli s uhrádzaním Vašich záväzkov, zostáva Vám možnosť vyhlásiťosobný bankrot.

Čo to vlastne osobný bankrot je? Osobný bankrot, resp. konkurz fyzickej osoby – je zákonný spôsob „zbavenia“ sa dlhov. Priebeha v zásade v rámci dvoch “samostatných“ konaní. Prvým z nich je konkurzné konanie, ktorého súčasťou je samotný konkurz na majetok fyzickej osoby a druhým je samostatné konanie o oddĺžení fyzickej osoby. Je však potrebné uviesť aj to, že osobný bankrot nie je riešením vhodným pre každého.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komu sa oplatí vyhlásiť bankrot? Vyhlásenie bankrotu fyzickej osoby je behom na dlhú trať. Zákon o konkurze a reštrukturalizácii predpisuje niekoľko podmienok, ktoré musí dlžník splniť. Jednou z takýchto podmienok (a to pomerne dôležitou a pre niektorých dlžníkov ťažko prekonateľnou) je povinnosť zaplatiť preddavok (na náhradu trov konkurzného konania) vo výške 663,88 EUR a (súčasne aj) existencia predpísanej minimálnej výšky majetku fyzickej osoby v hodnote 1.659,70 EUR. Navyše, keďže konkurz a oddĺženie nie sú zrovna jednoduchým procesom, je fyzická osoba nútená uhradiť nemalú odmenu spoločnosti, ktorá pre neho zabezpečí napr. spracovanie dokumentácie, ale aj všetky ďalšie potrebné konzultácie a pomoc.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Často sa stretávame s názorom ľudí, žeosobný bankrot je len pre boháčov, keďže je potrebné zabezpečiť prostriedky v hodnote presahujúcej dve tisíc eur, čo rozhodne nie je malo. Táto suma je pre mnohých dlžníkov absolútne nereálna a nedosiahnuteľná. Táto skutočnosť je predmetom mnohých rokovaní a návrhov na zmenu právnej úpravy – snahou je uľahčenie podmienok pre fyzické osoby, ktoré sa dostali do zlej situácie, a to mnoho krát nie svojou chybou. Bohužiaľ, do doby kým príde k uskutočneniu takejto zmeny, sa platba poplatkov nedá žiadnym spôsobom obísť (osoba jednoducho musí zabezpečiť financie na súdne poplatky a odmenu súdnom prideleného správcu) a teda pre mnohých ľudí to znamená aj znemožnenie dosiahnutia osobného bankrotu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samotné konkurzné konanie začína uznesením súdu, ak sú splnené zákonné podmienky (a bol uhradený zodpovedajúci poplatok). V prípade, ak má dlžník aspoň zákonom predpísanú výšku majetku (1.659,70 EUR), súd by mal vyhlásiť na jeho majetok konkurz. Majetok dlžníka sa po začatí konkurzu speňažuje (to vykonáva súdom pridelený správca konkurznej podstaty) a z výťažku sú uspokojovaní jednotliví veritelia. Tu prichádzame k ďalšej dôležitej skutočnosti, kedy je podstatné v prípade jednotlivých dlžníkov určiť, či je pre nich konkurz a oddĺženie najvhodnejším riešením, a to vzhľadom na veľkosť ich majetku alebo výšku príjmov. Ak totiž hodnota majetku dlžníka dosahuje zhruba hodnotu záväzkov, alebo vzhľadom na výšku príjmov dlžníka je tento schopný v relatívne rozumnom čase (väčšinou ide o čas zhruba jeden až dva roky, podľa dohody s veriteľom) splatiť väčšinu svojich záväzkov, potom konkurz a oddĺženie pravdepodobne nebudú pre takúto osobu vhodným riešením (keďže v takom prípade je možné majetok speňažiť aj mimo konkurzu a takáto osoba nemusí navyše vynakladať veľké finančné prostriedky spojené s konkurzom a oddĺžením).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mohlo by vás tiež zaujímať: Protizákonný postup nebankových spoločností

Ďalšou dôležitou skutočnosťou, ktorú by mala každá osoba zvážiť je, že proces konkurzu / oddĺženia zaberie z časového hľadiska zhruba 4 roky.

Práve konanie o oddlžení, ako ďalšie „štádium“ osobného konkurzu, je tou časťou procesu, ktorá zaberie najviac času. Počas oddĺženia je dlžník akoby v skúšobnej dobe (spravidla trojročnej), počas ktorej mu správca strháva časť z dosiahnutých príjmov (maximálne 70 %) za účelom uspokojenia veriteľov. Po úspešnom skončení skúšobnej doby súd rozhodne o dlžníkovom oddlžení, čo v praxi znamená, že všetky jeho zostávajúce dlhy sa stanú nevymožiteľné, a teda takáto osoba môže s čistým štítom začať odznova.

Ak sa vám zdá tento proces príliš zložitý a finančne náročný, máte pravdu. Takýmto spôsobom sa však zákonodarca rozhodol proces upraviť, a teda tieto podmienky je povinná každá osoba aj dodržať. Je potrebné dávať pozor na všetky zákutia nášho právneho poriadku, aby sa celý proces neskončil fiaskom. Niektorí dlžníci, v snahe vyhnúť sa ďalšiemu zvýšeniu nákladov, realizujú celý proces samy, bez externej pomoci. Takéto konanie však v mnohých prípadoch, bohužiaľ, dopadne práve opačným spôsobom, kedy na základe nedostatkov v dokumentácii alebo nesprávneho posúdenia svojho stavu a možností zo strany dlžníka, súd konanie zastaví (bez toho aby prišlo k oddĺženiu); avšak dlžníkovi nevráti už uhradené poplatky. Z uvedeného dôvodu odporúčame aj v tomto prípade všetkým osobám, aby zverili svoje zastúpenie v rámci konkurzu / oddĺženia osobe znalej tejto problematiky.

Martin Haring

Martin Haring

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Konateľ spoločnosti NebudDlžnik s.r.o, ktorí chráni a pomáha bežným ľuďom. Mnoho ľudí platí poplatky, ktoré podľa zákona platiť nemá. Ja zabezpečujem, aby neplatili zbytočne.----------------------------------------------------------www.nebuddlznik.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu